Socijalna solidarnost u Europskoj Uniji. Zaboravljena pretpostavka pravednog društva

Zbornik radova Filozofskog fakulteta u Splitu, Brojevi 2-3, 2009.

Marita Brčić   ORCID icon orcid.org/0000-0001-8556-0696 ; Sveučilište u Splitu, Filozofski fakultet

2-3_06_Brcic PDF

U Europi se začela ideja o nacionalnoj državi; ideale slobode, jednakosti i bratstva iznjedrila je Francuska revolucija, a danas se Europa pokušava ujediniti i tako stabilizirati odnose među svojim članicama. O originalnosti projekta koji je poznat po nazivom Europska unija nema potrebe govoriti. Jedinstven je to pokušaj u svijetu da se pod zajedničke političke i ekonomske institucije podvedu različiti narodi i nacije, a da se pritom ne umanji njihova snaga i suverenost. U čemu se sastoji snaga nacionalne države i koliki je danas manevarski prostor njezine suverenosti samo neka su od pitanja koja nameću unutar EU, jednako kao i u općenito globalno definiranu svijetu. Dok tržišni mehanizmi ne poznaju granice, jer one zapravo za kapital i ne postoje, mehanizmi, npr. socijalnih sustava, bivaju zaustavljeni kod još uvijek postojećih, ali odavno, radi interesa, nadiđenih granica. S takvom pretpostavkom pokušavam uvidjeti kakav je položaj i doživljaj ideje (socijalne) solidarnosti u okvirima dvostrukih mjerila Europske unije.

Europska unija; nacija; narod; pravednost; solidarnost; tržište