Iskustvo američkih Kineza i „melting pot“

Zbornik radova Filozofskog fakulteta u Splitu, Broj 5, 2012.

Prethodno priopćenje

Gordan Matas   ORCID icon orcid.org/0000-0001-8064-7733 ; Sveučilište u Splitu, Filozofski fakultet

Povijest SAD-a neupitno je povijest imigranata, a sastav američkog društva živi je dokaz imigracijske povijesti ove zemlje. Kako se razne etničke grupe šire i postaju brojnije i bolje zastupljene, očito je da njihova književnost postaje sve poznatija i priznatija. Namjera je ovoga članka pokazati da useljenici ne gube nužno svoj etnički identitet ziveći u SAD-u već često uspijevaju očuvati svoje originalne običaje i vjerovanja, ponekad ih prilagođavajući novoj sredini. Useljenici nastoje sačuvati vlastito kulturno i etničko naslijeđe kao i osobni identitet dok se prilagođavaju novoj sredini i standardu života. Kinesko-američko iskustvo prikazano u njihovoj književnosti posebno je zanimljivo budući su američki Kinezi kulturološki i fizički značajno drugačiji od dominantnog bjelačkog društva.

imigranti; multikulturalizam; identitet; društvo; SAD