Dječji operni zbor u funkciji glazbeno-estetskog odgoja djeteta

Zbornik radova Filozofskog fakulteta u Splitu, Br. 6-7, 2016.

Prethodno priopćenje

Marijo Krnić   ORCID icon orcid.org/0000-0002-3749-7191 ; Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu, Split, Hrvatska
Mia Lučić

6-7_08_Krnic PDF

Opera je kompleksno glazbeno-scensko djelo koje objedinjuje glazbenu, likovnu i plesnu umjetnost te književnost. U radu s e analizira dvojaka (interna i eksterna) uloga dječjeg opernog zbora u glazbeno-estetskom odgoju djeteta. Autori analiziraju ulogu dječjeg zbora u operama romantizma (Georges Bizet: Carmen, Giacomo Puccini: Tosca i La Bohème, Giuseppe Verdi: Otello) i to s dvaju aspekata. U prvom od njih analizirane su glazbeno-izražajne sastavnice dionice dječjeg zbora (sastav zbora, raspon tonova, mjera, dinamika, tempo i karakter), dok se drugi aspekt analize odnosi na mogućnost realizacije materijalnih, funkcionalnih i odgojnih zadataka glazbene nastave upoznavanjem i/ili sudjelovanjem u radu dječjeg opernog zbora. Autori sugeriraju nastavak istraživanja navedene problematike u opernim djelima ostalih glazbeno-stilskih razdoblja.

dječji zbor; opera; glazbena nastava; zadatci nastave glazbe