PRILOG POZNAVANJU IDENTITETSKIH KONSTRUKCIJA SLIKARA ANDREE MELDOLE / ANDRIJE MEDULIĆA U UMJETNIČKOJ HISTORIOGRAFIJI I UMJETNOSTI

Zbornik radova Filozofskog fakulteta u Splitu, Broj 9, 2017.

Ivana Prijatelj Pavičić ORCID icon orcid.org/0000-0003-4379-3074 ; Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu

str. 135-151

09_09_Prijatelj_Pavicic PDF

U članku se istražuju identitetske predodžbe o slikaru i grafičaru Andrei Meldoli (Andrea Schiavone, Andrija Medulić) u umjetničkoj historiografiji i likovnoj umjetnosti od XVII. stoljeća do danas. Pozornost je posvećena literarnim toposima i narativima o Meldoli koji su trajali stoljećima u , talijanskoj i hrvatskoj historiografiji, i kako se na temelju njih kroz stoljeća formirao slikarev identitet u umjetničkoj historiografiji i umjetnosti.

Andrea Meldola; Carlo Ridolfi; Marco Boschini; Jan Kollàr; Ivan Kukuljević Sakcinski; Ivan Meštrović; Društvo Medulić; literarni toposi o Andrei Meldoli