Koledanje i veselanje u hrvatskoj tradiciji

Zbornik radova Filozofskog fakulteta u Splitu, Broj 1, 2008.

Marko Dragić   ORCID icon orcid.org/0000-0001-5362-6814 ; Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu, Split, Hrvatska

01_02_Dragic PDF

Autor u radu interpretira hrvatske koledarske i veselarske ophode i usmene lirske pjesme koje su ih pratile. U radu je najveći broj izvornih suvremenih zapisa koje su na terenu snimili studenti Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Splitu i Fakulteta filozofsko-humanističkih znanosti Sveučilišta u Mostaru. U radu se obrađuju koledarski običaji iz raznih krajeva Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Gradišća u Austriji, Rekaša u Rumunjskoj te veselarski ophodi iz Hercegovine i Korčule. Koledarski i veselarski ophodi baštine svoje korijene u drevnim pretkršćanskim vremenima. Ti su se ophodi kod Hrvata kristijanizirali. Pjesme koje prate koledarske i veselarske ophode raznovrsne su tematike i ima ih ljubavnih, mitskih, povijesnih i vjerskih. Cio je niz tih pjesama koje imaju antologijsku vrijednost.

koledanje; kršćanske hrvatske obredne usmene lirske pjesme; narodni običaji; veselanje