Subverzija roda i viktorijana u noveli “Morpho Eugenia ” A. S. Byatta

Zbornik radova Filozofskog fakulteta u Splitu, Broj 4, Siječanj 2011.

Antonija Primorac   ORCID icon orcid.org/0000-0001-9217-4857 ; Sveučilište u Splitu, Filozofski fakultet
Ivana Balint-Feudvarski

04_15_Primorac_Balint_Feudvarski PDF

Rad istražuje koncept viktorijane i njegov odnos prema „viktorijanskim” elementima prikazanim u noveli A. S. Byatt „Morpho Eugenia” iz zbirke Angels and Insects (1992). Rad analizira različite narativne strategije koje Byatt koristi kako bi svoj tekst učinila „viktorijanskim” te otkriva, istražuje i opisuje one aspekte viktorijane u „Morpho Eugeniji” koji se odnose na rodne uloge i veze njezinih središnjih likova: Williama Adamsona, Eugenije Alabaster i Matty Crompton. Teza se temelji na pretpostavci da je Byatt upotrijebila lik Adamsona kako bi čitatelj/ic/e naizmjence otuđila od teksta i privukla tekstu zamjenjujući rodne uloge i iznevjerujući naša očekivanja od „viktorijanske” novele. Birajući Matty, „ženu novog kova/doba” umjesto Eugenije, „žene starog kova/doba”, lik Adamsona potvrđuje i promiče progresivne svjetonazore, ostavljajući iza sebe stari svijet i njegovu logiku zajedno s čitateljskim predrasudama o viktorijanskom razdoblju.

rodne uloge; Intertekstualnost; postmodernizam; subverzija; tekst; viktorijanski/viktorijana