Suvremeni zapisi tradicijske baštine u Ceri

Zbornik radova Filozofskog fakulteta u Splitu, Broj 5, 2012.

Pregledni rad

Marko Dragić   ORCID icon orcid.org/0000-0001-5362-6814 ; Sveučilište u Splitu, Filozofski fakultet
Nikola Sunara   ORCID icon orcid.org/0000-0003-1323-5848

05_09_Dragic_Sunara PDF

Zapisi u radu nastali su 2008. godine u selu Ceri koje je od Unešića udaljeno pet kilometara. U radu se navode i multidisciplinarno interpretiraju suvremeni zapisi običaja, obreda i pučkih vjerovanja vezanih za blagdane i dane kroz godinu: Badnjak, Božić, Sveta tri kralja, Poklade ili mačkare, Cvjetnica, Uskrs, Sveti Marko, Sveti Paskal (Paškal), Sveti Ivan Krstitelj, Sveti Petar, Velika Gospa. Neki od tih običaja i obreda imaju apotropejski i panspermijski značaj. U nekima od navedenih običaja, obreda i pučkih vjerovanja opažaju se pretkršćanski elementi. Navode se i običaji vezani uz žetvu, te pučka igra Stipane, bane, otvori vrata. Negdašnje bogatstvo usmene književnosti zrcali se na primjerima: vjerske usmene lirske pjesme, basme, ojkalica, demonoloških predaja o lodi i mori; pričanja iz života i poslovica. Vrijednost ojkalice prepoznali su i Ujedinjeni narodi koji su je uvrstili u UNESCO-ov registar nematerijalne baštine godine 2010. godine. Navedeni primjeri imaju izniman etnološki, antropološki i filološki značaj te svjedoče o negdašnjem bogatstvu tradicijske baštine kojoj u Ceri prijeti nestanak.

običaji; obredi; pučka vjerovanja; usmeno-književni oblici